Animals of the World

Armando 1

Με το έργο Animals of theWorld οι μαθητές από την Γ και Δ τάξη του 8ου Δημοτικού Σχολείου Πύργου συμμετέχουν στη δημιουργία ενός έργου που αντιπροσωπεύει τη ζωή και το περιβάλλον των ζώων από όλο τον κόσμο. Μέσα από τη συνεργασία με τους υπόλοιπους μαθητές του προγράμματος εμπλουτίζουν τις γνώσεις τους για τα μοναδικά ζώα που υπάρχουν σε διαφορετικές ηπείρους. Το υλικό που προτείνουν οι συνεργάτες και τα εργαλεία που προσφέρει η τεχνολογία διεγείρουν τη φαντασία τους κι ενισχύουν τη δημιουργικότητα τους.

LOGO2

Οι δραστηριότητες του προγράμματος αξιοποιήθηκαν ως εργαλείο εμπλουτισμού των μαθημάτων και των σχεδίων εργασίας που υλοποιήθηκαν τη φετινή σχολική χρονιά για να εξοικειωθούν οι μικροί μαθητές με την τεχνολογία, να αναπτύξουν τις κοινωνικές και συναισθηματικές τους δεξιότητες και να εξασφαλίσουν συνθήκες βιωματικής μάθησης σε ένα αυθεντικό πλαίσιο.

Οι δραστηριότητες του προγράμματος είναι ανηρτημένες στην πλατφόρμα του twinspace http://twinspace.etwinning.net/1290/home