Penfriends

Ανταλλαγή απόψεων, γνώσεων αλλά και μικρών δώρων, εξάσκηση στα αγγλικά και διεύρυνση των πνευματικών και γνωστικών οριζόντων είναι μερικά από τα οφέλη που βίωσαν οι μαθητές του 8ου Δημοτικού Σχολείου Πύργου με την υλοποίηση του έργου Penfriends.

PHOTO

Οι μαθητές της E και Στ τάξης του σχολείου μας αποφασίζουν να χρησιμοποιήσουν έναν παλιό, παραδοσιακό και αγαπημένο τρόπο επικοινωνίας, την αλληλογραφία, προσαρμόζοντας την στα νέα δεδομένα που προσφέρει η τεχνολογία. Συνεργάζονται με μαθητές από την Ισπανία και τη Φιλανδία, ανταλλάσσουν γράμματα αλληλογραφίας, εμπλουτίζουν τις γνώσεις και τις εμπειρίες τους, δημιουργούν δεσμούς φιλίας και μοιράζονται τα όμορφα συναισθήματα που έχουν όταν γράφουν τις επιστολές τους, όταν λάμβάνουν  την απάντηση στο γράμμα τους, κατά τη διάρκεια της τηλεδιάσκεψης και σε όλες τις δράστηριότητες του προγράμματος. Διερευνούν τη μάθηση πέρα από τα βιβλία και τους τοίχους της σχολικής αίθουσας και οραματίζονται ένα κόσμο αγάπης και ειρήνης.

1  Μπορείτε να δείτε τις δράσεις του έργου στην πλατφόρμα του twinpace, εδώ.