The European Schools Newspaper

Με το eTwinning έργο The European Schools Newspaper οι μαθητές από την Ελλάδα, τη Ρουμανία, την Ισπανία, την Τουρκία και την Πολωνία συμμετέχουν στη δημιουργική διαδικασία της συγγραφής μιας συνεργατικής εφημερίδας. Οι μαθητές της Ε και Στ τάξης του 8ου Δημοτικού Σχολείου Πύργου συμμετέχουν σε κάθε τεύχος συνεισφέροντας στο θέμα που έχει επιλεγεί κάθε φορά με φωτογραφικό υλικό που έχουν οι ίδιοι τραβήξει, με αυτοσχέδια κουίζ, πρωτότυπα κείμενα και ζωγραφιές και αξιοποιούν τη δύναμη της ομάδας για να εντάξουν το σχολείο τους σε ένα ευρωπαϊκό δίκτυο νεαρών ανερχόμενων δημοσιογράφων. Μέσα από τη συνεργασία με τους υπόλοιπους μαθητές του προγράμματος εξοικειώνονται με τη δημιουργική κι εποικοδομητική αξιολόγηση, εμπλουτίζουν τις γνώσεις τους και τις κοινωνικές και συναισθηματικές τους δεξιότητες, κι ενισχύουν τη δημιουργικότητα τους.

Μπορείτε να δείτε τη δουλειά των μαθητών μας στην πλατφόρμα του twinspace εδώ.

Κι ένα δείγμα από την πρωτότυπη δουλειά μας πριν τις διεργασίες διαμόρφωσης για την τελική της μορφή στα τεύχη της συνεργατικής μας εφημερίδας μπορείτε να δείτε εδώ,στην πολυμεσική αφίσα μας.

POSTER