Ευρωπαϊκή Διάκριση για το Σχολείο μας

Μετά τις τέσσερις (4) Εθνικές Ετικέτες Ποιότητας, το σχολείο μας βραβεύτηκε και με την Ευρωπαϊκή Ετικέτα Ποιότητας για το Ευρωπαϊκό Πρόγραμμα eTwinning ?The Mythic and Mysterious Figures? που υλοποιήθηκε από την Στ τάξη κατά το σχολικό έτος 2014-2015.Η Ευρωπαϊκή Ετικέτα Ποιότητας είναι ένα δεύτερο αναγνωριστικό της επιτυχίας ενός eTwinning έργου.

EUROPEAN MYTHIC

Το έργο κρίθηκε σύμφωνα με έξι κριτήρια από την Εθνική Υπηρεσία Υποστήριξης eTwinning και επιβραβεύτηκε αρχικά με την Εθνική Ετικέτα Ποιότητας  και στη συνέχεια με την Ευρωπαϊκή Ετικέτα Ποιότητας, η οποία απονέμεται αυτόματα από την Κεντρική Υπηρεσία Στήριξης στα σχολεία τα οποία διεξάγουν ένα έργο και για τα οποία ισχύουν δυο όροι :

1. έχουν προταθεί για την Ευρωπαϊκή Ετικέτα Ποιότητας από δύο τουλάχιστον Εθνικές Υπηρεσίες Στήριξης, μετά τη διαδικασία επιλογής και
  2. τουλάχιστον δύο συνεργάτες έχουν ήδη λάβει την Εθνική Ετικέτα Ποιότητας.

Αυτό σημαίνει πως η εργασία μας, η εργασία των μαθητών και του σχολείου μας, έχει αναγνωριστεί στο  υψηλότερο Ευρωπαϊκό επίπεδο και το έργο μας εμφανίζεται σε έναν ειδικό χώρο της Ευρωπαϊκής Διαδικτυακής Πύλης του eTwinning στο https://www.etwinning.net/en/pub/index.htm .

european quality label logo new