Εθνική Ετικέτα Ποιότητας για τα έργα etwinning του σχολείου μας

Είμαστε ιδιαίτερα χαρούμενοι για την απόκτηση της εθνικής ετικέτας ποιότητας για τα eTwinning που υλοποιήσαμε στο σχολείο μας τη σχολική χρονιά 2014-2015

Τα eTwinning έργα «Μια θεατρική Παγκόσμια Ημέρα Ραδιοφώνου στο δικό μας ραδιόφωνο, European School Radio» και «The Magic and Mysterious Figures» που υλοποιήθηκαν από τη Στ τάξη, και τo συνεργατικό έργο «The European Schools Newspapers» που υλοποιήθηκε από την Ε και Στ τάξη από κοινού βραβεύτηκαν για τη συνεργασία και την αλληλεπίδραση των συνεργαζόμενων σχολείων σε όλες τις φάσεις της υλοποίησής τους τόσο σε επίπεδο εκπαιδευτικών όσο και σε επίπεδο μαθητών. Ένα ακόμη βασικό στοιχείο του έργου ήταν η χρήση των ΤΠΕ για την ενίσχυση της συνεργασίας και της επικοινωνίας των εταίρων αλλά και για την υλοποίηση του.

Mythic PUPILS

PUPILS RADIO

Newspaper PUPIL

Επίσης, το έργο «Animals of the World» που υλοποιήθηκε από την Γ και Δ τάξη από κοινού χαρακτηρίστηκε από την Εθνική Υπηρεσία ως δημιουργικό και καλά οργανωμένο, μια προσπάθεια να γίνει ελκυστικό στους μαθητές μας μέσα από προγραμματισμένες δραστηριότητες. Στα πολύ θετικά σημεία του έργου υπήρξε και η αλληλεπίδραση μέσα από τις ανταλλαγές παιχνιδιών και puzzles, η ανατροφοδότηση και η χρήση των ΤΠΕ.

Animals pupils

Η Εθνική Ετικέτα Ποιότητας απονέμεται στα έργα eTwinning που κατάφεραν να φτάσουν σε υψηλό επίπεδο ποιότητας πληρώντας μια σειρά από κριτήρια που έχουν τεθεί από την Κεντρική Υπηρεσία Υποστήριξης σε συνεργασία με τις αντίστοιχες Εθνικές Υπηρεσίες Υποστήριξης της δράσης. Η ετικέτα ποιότητας είναι η απτή αναγνώριση στους καθηγητές και τα σχολεία για το υψηλό επίπεδο των eTwinning δραστηριοτήτων τους.