Ευρωπαϊκή Εβδομάδα Προγραμματισμού 2015

game

Στις 10-18 Οκτωβρίου 2015 πραγματοποιείται για τρίτη χρονιά η Ευρωπαϊκή Εβδομάδα Προγραμματισμού (EU Code Week) κατά την οποία πραγματοποιούνται εκδηλώσεις ώστε παιδιά, γονείς, εκπαιδευτικοί και όσοι ενδιαφέρονται να μάθουν πώς να γράφουν προγράμματα για ηλεκτρονικούς υπολογιστές. Στην περσινή εκδήλωση συμμετείχαν πάνω από 150.000 άτομα σε 4.200 εκδηλώσεις προγραμματισμού σε 36 χώρες στην Ευρώπη και εκτός αυτής. Τη φετινή σχολική χρονιά και το σχολείο μας συμμετέχει στις προγραμματισμένες εκδηλώσεις.

code map

Oι μαθητές της Στ τάξης διδάχθηκαν σήμερα ομαδοσυνεργατικά και με παιγνιώδη τρόπο τις βασικές έννοιες του προγραμματισμού αξιοποιώντας το περιβάλλον του Scratch. Η γλώσσα προγραμματισμού Scratch είναι ένα εκπαιδευτικό περιβάλλον το οποίο αναπτύχθηκε στο MIT Media Lab και eμφανίστηκε για πρώτη φορά το καλοκαίρι του 2007.

scratch

Οι μαθητές εξοικειώθηκαν με βασικές προγραμματιστικές έννοιες όπως είναι οι μεταβλητές, οι λίστες και τα γεγονότα. Επίσης, εξοικειώθηκαν με τον προγραμματισμό ως πλαίσιο επίλυσης προβλημάτων. ως περιβάλλον καλλιέργειας δεξιοτήτων σχεδιασμού, λήψης αποφάσεων και στρατηγικής σκέψης αλλά και ως εργαλείο δημιουργικής έκφρασης καθώς άρχισαν ήδη να δημιουργούν ένα δικό τους παιχνίδι.

school

Η εκδήλωση βρίσκεται κι εδώ.