The European Schools Newspaper, 3o τεύχος

My AreaFOTO315

Το 3ο τεύχος της συνεργατικής εφημερίδας των μαθητών της Ε και Στ τάξης είναι έτοιμο!

Οι μαθητές σε αυτό το τεύχος παρουσιάζουν την περιοχή που μένουν, την ιστορία και τα αξιοθέατα της.

Οι μαθητές της Ε και Στ τάξης περιέγραψαν το Λαμπέτι, επισκέφθηκαν το ελαιοτριβείο, έβγαλαν φωτογραφίες κι έγραψαν για τη διαδικασία της παράγωγης λαδιού.  Επίσης, φωτογράφησαν διάφορα χαρακτηριστικά και όμορφα μέρη του Λαμπετίου.  Τέλος, συμπεριέλαβαν  φωτογραφίες με σχετικές λεζάντες από την  παρουσίαση που ετοίμασαν στην αρχή της σχολικής χρονιάς   για τον Πύργο, την Αρχαία Ολυμπία, το Μοναστήρι της Σκαφιδιάς, τον  Καϊάφα και το Κατάκολο.

Επίσης, οι μαθητές από

• το 18ο Δημοτικό Σχολείο Καλαμάτας γράφουν για την ιστορία και τα αξιοθέατα της Καλαμάτας και της Μεσσηνίας
  • το 47ο Δημοτικό Σχολείο Πειραιά μας μιλάνε για τον Πειραιά, την ιστορία του και τα αξιοθέατα που υπάρχουν εκεί.
  • το Scoala Gimnazial? - George Tutoveanu στη Ρουμανία γράφουν για την πόλη Μπαρλαντ, τα μουσεία, τα σχολεία και τα αξιοθέατα που μπορεί κανείς να δει εκεί.
  • το Ceip "LazarillodeTormes" de Salamanca στην Ισπανία γράφουν για την περιοχή της Σαλαμάνκας στην Ισπανία, την ιστορία της, τους καθεδρικούς ναούς και άλλα αξιοθέατα.

Μπορείτε να διαβάσετε το τεύχος Απριλίου εδώ: http://joom.ag/k4Xp