Παιδαγωγική αξιοποίηση της τηλεδιάσκεψης στο σχολείο μας

6

Ανταλλαγή απόψεων, γνώσεων αλλά και ? εξάσκηση στα αγγλικά έκαναν οι μαθητές της Ε και Στ τάξης του σχολείου μας κατά τη διάρκεια της επικοινωνίας τους μέσω Skype με τους μαθητές του C.R.A. ALTA RIBAGORZA στην περιοχή Benasque, που βρίσκεται στο μέσο των Πυρηναίων - στα σύνορα με τη Γαλλία - στην αυτόνομη κοινότητα της Αραγονίας στην Ισπανία.

MAP

Στα πλαίσια της eTwinning συνεργασίας των δυο σχολείων με τίτλο Penfriends οι μαθητές των 2 σχολείων και οι μαθητές του σχολείου Lapin Koulu, από το Lappi της πόλης Rauma στη Φινλανδία έχουν ανταλλάξει γράμματα κι έχουν παρουσιάσει την πόλη τους καθώς επίσης έθιμα της χώρας τους.

2 7

Τη Δευτέρα 18 Μαΐου 2015 πραγματοποιήθηκε τηλεδιάσκεψη και συνομιλία μεταξύ των μαθητών για μια περίπου ώρα. Οι μαθητές μίλησαν για τον εαυτό τους και για τα χόμπι τους, και γνώρισαν τα παιδιά με τα οποία αλληλογραφούν. Στο τέλος τραγούδησαν όλοι μαζί το τραγούδι του John Lennon "Imagine", οραματιζόμενοι ένα καλύτερο αύριο, ένα κόσμο ειρήνης και αγάπης.

3 42

5

8 9

Αξίζουν συγχαρητήρια στους μαθητές μας που κατάφεραν να επικοινωνήσουν και να τραγουδήσουν με τους συνομήλικους μαθητές από το σχολείο της Ισπανίας στην Αγγλική Γλώσσα.

Μπράβο, παιδιά!     friends without borders