The European Schools Newspaper , η συνεργατικη εφημερίδα της Ε και Στ τάξης

Οι μαθητές της Ε και Στ τάξης του σχολείου μας συμμετέχουν στο eTwinning έργο The European Schools Newspaper  και, σε συνεργασία με μαθητές από άλλα σχολεία της Ελλάδας και της Ευρώπης, επιμελούνται τη σύνταξη μιας κοινής ηλεκτρονικής εφημερίδας.

Παρέχεται με αυτόν τον τρόπο ένα κίνητρο για τους μαθητές μας να αναπτύξουν τις δεξιότητες παραγωγής και κατανόησης κειμένων στα Αγγλικά και παράλληλα ενισχύεται η συνεργατική μάθηση.

Κάθε τεύχος έχει θεματικό χαρακτήρα και η θεματική επιλογή γίνεται βάσει της διδαχθείσας ύλης, των αναγκών και των ενδιαφερόντων των μαθητών.

Το 1ο τεύχος της εφημερίδας ολοκληρώθηκε το Δεκέμβριο. Οι μαθητές όλων των σχολείων παρουσιάζουν τον εαυτό τους. Μπορείτε να διαβάσετε το τεύχος Δεκεμβρίου εδώ.

Stay tuned ....για το 2ο τεύχος!

Joomag