Η επίσκεψή μας στην ΟΡΤ και τη Βιβλιοθήκη

Την Παρασκευή 27 Φεβρουαρίου επισκεφθήκαμε τις εγκαταστάσεις της Ολυμπιακής Ραδιοφωνίας Τηλεόρασης - ΟΡΤ στο κέντρο του Πύργου. Οι μαθητές μας ξεναγήθηκαν στο στούντιο της τηλεόρασης και στο master room, στο στούντιο του ραδιοφώνου και στα πλατό.

Τα παιδιά είχαν την ευκαιρία να εκφράσουν τις απορίες τους σχετικά με το πώς δουλεύουν οι δημοσιογράφοι και οι τεχνικοί, την παραγωγή του δελτίου ειδήσεων, πώς γίνεται το ρεπορτάζ και η παρουσίαση και πολλά άλλα στην αρχισυντάκτρια του Δελτίου Ειδήσεων,  κα. Ράνια Τζαβάρα.

Η κα Τζαβάρα απάντησε σε όλες τις ερωτήσεις των παιδιών και συζήτησε μαζί τους.

DSCF0870

Στο master room, τη ροή, όπως ονομάζεται, οι μαθητές ξεναγήθηκαν από τον κ. Σταμάτη, έναν από τους τεχνικούς, οι οποίοι αποτελούν το Α και το Ω της ροής του προγράμματος, κι έμαθαν πώς μεταφέρεται η εικόνα και ο ήχος από το κοντρόλ στους τηλεοπτικούς δέκτες.

Οι μαθητές της Ε και Στ τάξης είδαν επίσης πως λειτουργεί το Ότοκιου - auto cue που είναι μια πολύ καλή εφεύρεση και σημαντικός βοηθός για τους παρουσιαστές· ουσιαστικά τροφοδοτείται με κείμενα το Ότοκιου - auto cue και με ειδικό πρόγραμμα ανοίγουν τα κείμενα και τα παρουσιάζουν στον εκφωνητή.

DSCF0891

Η τεχνικός Δήμητρα Σπαή ξενάγησε τους μαθητές στο στούντιο της ΟΡΤ FM  και τους έδειξε πώς ο ήχος από την κονσόλα πηγαίνει στο λινκ και μετά στον πομπό-και από τον πομπό το σήμα πηγαίνει παντού. Μας εξήγησε, επίσης, ότι στο ραδιόφωνο χρησιμοποιούν το πρόγραμμα με το οποίο παίζουν αυτόματα μουσική και δεν βάζουν χειροκίνητα τα CD. Μας είπε, τέλος, ότι στο πρόγραμμα της ΟΡΤ γίνεται αναμετάδοση από το σταθμό ΣΚΑΙ της Αθήνας.

RADIO

Θα θέλαμε να ευχαριστήσουμε όλο το προσωπικό του σταθμού που μας υποδέχτηκε και μας ξενάγησε στους χώρους της ΟΡΤ, την κα Ράνια Τζαβάρα, τον κ. Σταμάτη και την κα Δήμητρα Σπαή, καθώς επίσης την κα Γιώτα Παπακωστοπούλου που φρόντισε όλες τις λεπτομέρειες της επίσκεψής μας.

Έπειτα οι μαθητές επισκέφθηκαν τη βιβλιοθήκη του Πύργου, όπου η υπεύθυνη μας μίλησε για την ιστορία της βιβλιοθήκης και για τα βιβλία που μπορούμε να δανειστούμε ή να μελετήσουμε στο χώρο της βιβλιοθήκης. Τέλος οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να ξεναγηθούν στη βιβλιοθήκη και να διαβάσουν αρκετά βιβλία.

LIBRARY jpg