Εορτασμός Παγκόσμιας Ημέρας Ραδιοφώνου

Γιορτάσθηκε την Παρασκευή 13 Φεβρουαρίου η Παγκόσμια ημέρα Ραδιοφώνου σε ολόκληρο τον κόσμο. Η Παγκόσμια Ημέρα Ραδιοφώνου καθιερώθηκε με απόφαση της UNESCO και σηματοδοτεί την επέτειο από την πρώτη μετάδοση από το ραδιόφωνο του ΟΗΕ το 1946, όταν μεταδόθηκε το πρώτο σημάδι κλήσης του: «Αυτό είναι το Ραδιόφωνο του Οργανισμού των Ηνωμένων Εθνών και καλεί τους λαούς του κόσμου!

Η Παγκόσμια Ημέρα Ραδιοφώνου 2015 στον κόσμο

Ένα ολοήμερο προγραμμα εκδηλώσεων πραγματοποιήθηκαν στη Γενεύη,   από την Παγκόσμια Ένωση Τηλεπικοινωνιών.

Επίσης, η UNESCO προσκάλεσε ραδιοφωνικούς σταθμούς από ολόκληρο τον κόσμο να εκπέμψουν ζωντανά από τα  κεντρικά της στο Παρίσι και το πρόγραμμα μεταδόθηκε μεσω διαδικτυου.  Τέλος, παρόμοιες εκδηλώσεις έγιναν και στις 5 ηπείρους

Η Παγκόσμια Ημέρα Ραδιοφώνου 2015 στην Ελλάδα

Το Μουσείο Ραδιοφωνίας Θεσσαλονίκης «Χρήστος Τσιγγιρίδης», το οποίο βρίσκεται στο χώρο της ΔΕΘ, με αφορμή τον παγκόσμιο εορτασμό είχε ανοιχτές τις πόρτες του από νωρίς το πρωί μέχρι τις 9 το βράδυ.

Ειδικό 24ωρο πρόγραμμα για την Παγκόσμια Ημέρα Ραδιοφώνου έβγαλε στον αέρα και ο ραδιοφωνικός σταθμός Ρόδον FM στις Σέρρες, στον οποίο συμμετέχουν εθελοντές του προγράμματος Erasmus+ από όλη την Ευρώπη.

Η Παγκόσμια Ημέρα Ραδιοφώνου στο Σχολείο μας

Το σχολείο μας σε συνεργασία με δώδεκα δημοτικά, γυμνάσια & λύκεια από όλη την Ελλάδα μαζί με το ελληνικό δημοτικό σχολείο του Βούπερταλ στη Γερμανία παρουσίασαν την ιστορία του ελληνικού ραδιοφώνου από το 1928 έως και σήμερα μέσα από το ραδιοφωνικό θεατρικό έργο με τίτλο "Ραδιοφωνικές Πτήσεις στο Χρόνο".

Το πρωί της Παρασκευής 13/2 τα σχολεία πραγματοποιήθηκε τηλεδιάσκεψη μεταξύ των σχολείων κατά την οποία οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να γνωριστούν, να ανταλλάξουν απόψεις σχετικά με τις δυσκολίες που συνάντησαν και φυσικά να μοιραστούν τον ενθουσιασμό τους για την εκπομπή που ετοίμασαν.

DSCF0784

DSCF0785

Η εκπομπή ακούστηκε στο EuropeanSchoolRadio - Ευρωπαϊκό Σχολικό Ραδιόφωνο το απόγευμα της Παρασκευής 13/2 από τις 17:00 έως τις 20:30. Κατά τη διάρκεια της «μαραθώνιας» αυτής εκπομπής οι ακροατές είχαν τη δυνατότητα να επικοινωνούν με τους υπόλοιπους ακροατές μέσω του chat που διαθέτει το Ευρωπαϊκό Σχολικό Ραδιόφωνο.

chat

Crete

Ολόκληρη την εκπομπή μπορείτε να την ακούσετε εδώ.

Η συμμετοχή μας ακούγεται από το 129 λεπτό μεχρι το 140.22 λεπτό

Καλή ακρόαση!!! Enjoy the programme!!!