Η Στ τάξη στο 5ο Μαθητικό Φεστιβάλ Ψηφιακής Δημιουργίας

Το 5ο Μαθητικό Φεστιβάλ Ψηφιακής Δημιουργίας στο 4ο Γυμνάσιο Πύργου ολοκληρώθηκε με επιτυχία με τη συμμετοχή και συνεργασία Νηπιαγωγείων, Δημοτικών, Γυμνασίων, Λυκείων και ΕΠΑΛ!

DSCF0918

Αξίζει ένα μεγάλο ΜΠΡΑΒΟ στους μαθητές της Στ τάξης που παρουσίασαν στον Σχολικό Σύμβουλο Πληροφορικής Αχαΐας - Ηλείας, κ. Μπίρμπα, στον Διευθυντή του 4ου Γυμνασίου, κ. Κομιώτη, και στους Διευθυντές, καθηγητές και μαθητές των  σχολείων που παρευρίσκονταν στην εκδήλωση τη δική τους εργασία, τη συνεργατική ραδιοφωνική εκπομπή που έγινε στα πλαίσια της eTwinning δράσης «Μια θεατρική Παγκόσμια Ημέρα Ραδιοφώνου στο δικό μας ραδιόφωνο, το European School Radio».

DSC 0022

DSC 0030

DSC 0031

Επίσης, σε ειδικό χώρο ανήρτησαν υλικό από τη δουλειά τους και στον υπολογιστή πρόβαλαν την παρουσίασή τους καθώς και αποσπάσματα από την εκπομπή τους.

DSCF0956

Οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν με μαθητές άλλων δημοτικών ένα βιωματικό εργαστήριο προγραμματισμού με την εφαρμογή Scratch, https://scratch.mit.edu/, και να δημιουργήσουν με τις δικές τους εντολές ένα δικό τους συνεργατικό έργο.

DSCF0928

DSCF0926 DSCF0927

Τέλος, περιηγήθηκαν στο χώρο, είδαν τις δημιουργίες των άλλων σχολείων και έβγαλαν φωτογραφίες από τα εκθέματα που τους εντυπωσίασαν!!

washing machine

DSCF0943