Συμμετοχή στο 5ο Μαθητικό Φεστιβάλ Ψηφιακής Δημιουργίας στον Πύργο

Το σχολείο μας θα συμμετάσχει στο 5ο Μαθητικό Φεστιβάλ Ψηφιακής Δημιουργίας στον Πύργο  την Πέμπτη 2 Απριλίου 2015.

logo festival 5a copy

Το Μαθητικό Φεστιβάλ Ψηφιακής Δημιουργίας είναι μια εκπαιδευτική εκδήλωση η οποία δίνει τη δυνατότητα στους μαθητές να δημιουργήσουν και να παρουσιάσουν ψηφιακά έργα που αναπτύσσουν στο σχολείο τους.

Το  5ο Μαθητικό Φεστιβάλ Ψηφιακής Δημιουργίας για το σχολικό έτος 2014-2015, θα διεξαχθεί από τις 2 έως τις 4 Απριλίου, παράλληλα σε πολλές πόλεις της χώρας: Ηράκλειο, Αγρίνιο, Ιωάννινα, Καλαμάτα, Κέρκυρα, Κομοτηνή, Λάρισα, Μυτιλήνη, Πάτρα, Πύργο Ηλείας, Ρόδο, Τρίκαλα, Φλώρινα και στα Χανιά.

Στα πλαίσια του Μαθητικού Φεστιβάλ δίνεται η ευκαιρία να παρουσιαστούν έργα ψηφιακής δημιουργίας, τα οποία δημιουργήθηκαν στα μαθήματα Πληροφορικής όλων των βαθμίδων (Δημοτικό, Γυμνάσιο, Γενικό και Επαγγελματικό Λύκειο), στο μάθημα Βιωματικές Δραστηριότητες του Γυμνασίου, στο μάθημα Ερευνητικές Εργασίες (Project) των ΓΕΛ και ΕΠΑΛ και στο μάθημα Ειδική Θεματική Δραστηριότητα (ΕΘΔ) των ΕΠΑΛ. Μπορούν να παρουσιασθούν και έργα τα οποία δημιουργήθηκαν από κάποια σχολική δραστηριότητα (eTwinning, Περιβαλλοντική, Πολιτιστική, Αγωγής Υγείας κ.α.) ή από διαθεματικό/διεπιστημονικό σχέδιο συνεργασίας μεταξύ του μαθήματος της Πληροφορικής και άλλων μαθημάτων.

Η συμμετοχή του σχολείου μας αφορά τη συμμετοχή της Στ τάξης στο ραδιοφωνικό θεατρικό έργο με τίτλο "Ραδιοφωνικές Πτήσεις στο Χρόνο". Το έργο πραγματοποιήθηκε στα πλαίσια του προγράμματος eTwinning «Μια θεατρική Παγκόσμια Ημέρα Ραδιοφώνου στο δικό μας ραδιόφωνο, το European School Radio» σε συνεργασία με 12 ακόμη σχολεία από την Ελλάδα και τη Γερμανία και μπορείτε να το ακούσετε ΕΔΩ

ΑΦΙΣΑ ΜΕ ΚΟΡΝΙΖΑ