«Μια θεατρική Παγκόσμια Ημέρα Ραδιοφώνου στο δικό μας ραδιόφωνο, το European School Radio» eTwinning project της Στ τάξης

Η Στ τάξη του σχολείου μας συμμετέχει στο eTwinning έργο «Μια θεατρική Παγκόσμια Ημέρα Ραδιοφώνου στο δικό μας ραδιόφωνο, το European School Radio» σε συνεργασία με 13 σχολεία από την Ελλάδα και τη Γερμανία. Μπορείτε να δειτε τη σελίδα μας στον ιστότοπο του eTwinning http://twinspace.etwinning.net/4087/home

Τα σχολεία ασχολήθηκαν με τη συλλογική δημιουργική γραφή μιας ιστορίας για την ιστορία του ελληνικού ραδιοφώνου ξεκινώντας από το 1928 και φτάνοντας ως τις μέρες μας, τη μετατροπή της σε θεατρικό διάλογο και τη δραματοποίηση της. Συμπαρουσιαστής των παιδιών είναι ο?.. Φώνης, ένα καναρινάκι που ταξιδεύει στο χρόνο, άλλοτε μεταμφιέζεται και, περνώντας από τα 13 σχολεία, ανακαλύπτει με τους  μαθητές σημαντικές στιγμές της ιστορίας του ραδιοφώνου!

Κάθε σχολείο ασχολήθηκε με μια χρονική περίοδο - σταθμό στην ιστορία του ελληνικού ραδιοφώνου. Το σχολείο μας ανέλαβε την περίοδο από το 1974 έως το 1987 και ασχοληθήκαμε με τις εκπομπές στο Α, Β και Γ Πρόγραμμα, το Μάνο Χατζηδάκι και φυσικά??τη Λιλιπούπολη.

Αυτή είναι η διαδραστική αφίσα που δημιουργήσαμε-περιλαμβάνει και το διαφημιστικό σποτάκι της εκπομπής μας!! Πατήστε το PLAY και ακούστε το!

glogster

Εδώ μπορείτε να δείτε τις χρονικές περιόδους - σταθμό στην ιστορία του ελληνικού ραδιοφώνου με τις οποίες ασχολήθηκε το κάθε σχολείο.

1    1

ΔΙΑΠΟΛΙΤΙΣΜΙΚΟ ΛΥΚΕΙΟ ΕΥΟΣΜΟΥ, Θεσσαλονίκη

1928 ? 1946: Ο πρώτος ραδιοφωνικός σταθμός στην Ελλάδα, ΡΑΔΙΟ ΤΣΙΓΓΙΡΙΔΗ

2    2