Μέρες Ραδιοφώνου για τη Στ τάξη στο Ευρωπαϊκό Σχολικό Ραδιόφωνο, eTwinning project

ΑΦΙΣΑ ΜΕ ΚΟΡΝΙΖΑ

Η Στ τάξη του σχολείου μας συμμετέχει στο eTwinning έργο «Μια θεατρική Παγκόσμια Ημέρα Ραδιοφώνου στο δικό μας ραδιόφωνο, το European School Radio» σε συνεργασία με 13 σχολεία από την Ελλάδα και τη Γερμανία.

Οι μαθητές των 13 σχολείων στις 13 Φεβρουαρίου 2015, ημέρα Παρασκευή, Παγκόσμια Ημέρα Ραδιοφώνου, από τις 17:00 έως τις 19:00 παρουσιάζουν το θεατρικό έργο «Ραδιοφωνικές Πτήσεις στο Χρόνο» στον αέρα του Ευρωπαϊκού Σχολικού Ραδιοφώνου. Συμπαρουσιαστής των παιδιών είναι ο?.. Φώνης, ένα καναρινάκι που ταξιδεύει στο χρόνο, άλλοτε μεταμφιέζεται και, περνώντας από τα 13 σχολεία, ανακαλύπτει με τους μικρούς μαθητές σημαντικές στιγμές της ιστορίας του ραδιοφώνου!

Συντονιστείτε στο European School Radio , πατήστε Listen live και.... ακούστε την εκπομπή μας!

Αυτή είναι η αφίσα που δημιουργήσαμε-περιλαμβάνει και το διαφημιστικό σποτάκι της εκπομπής μας!!

ΑΦΙΣΑ ΣΥΝΟΛΙΚΗ

Κάθε σχολείο ασχολήθηκε με μια χρονική περίοδο - σταθμό στην ιστορία του ελληνικού ραδιοφώνου. Το σχολείο μας ανέλαβε την περίοδο από το 1974 έως το 1987 κι ασχοληθήκαμε με τις εκπομπές στο Α, Β και Γ πρόγραμμα, το Μάνο Χατζηδάκι και φυσικά??τη Λιλιπούπολη.