Πυρηνικός μηχανικός στο Σχολείο μας

Παρασκευή 3-10-2014

Επισκέφτηκε το Σχολείο μας ο πυρηνικός μηχανικός Λευτέρης Τσουκαλάς και μίλησε στους μαθητές των Δ`, Ε` και ΣΤ` τάξεων για τις επιστήμες και προσπάθησε να εξηγήσει γιατί οι επιστήμες, η φιλοσοφία και η δημοκρατία γεννήθηκαν στον Ελλαδικό χώρο και όχι κάπου αλλού στη γη, παρόλο που πολιτισμοί αναπτύχθηκαν και σε άλλα σημεία του Πλανήτη μας.

Μετά την ομιλία του ο κ. Τσουκαλάς απάντησε σε ερωτήσεις των μαθητών σε σχέση με την παραγωγή ενέργειας από ορυκτά καύσιμα και από ανανεώσιμες πηγές ενέργειας.

Ο κ. Τσουκαλάς είναι ένας από τους κορυφαίους πυρηνικούς επιστήμονες με διεθνή αναγνώριση.

Είναι καθηγητής στο Τμήμα Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Μηχανικών Ηλεκτρονικών Υπολογιστών του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας και καθηγητής του Τμήματος Πυρηνικής Μηχανικής του Πανεπιστημίου Purdue των Η.Π.Α..

Έχει διδάξει ως επισκέπτης καθηγητής σε πολλά πανεπιστήμια όλου του κόσμου.