Επίσκεψη στο ΚΔΑΥ Πάτρας

Στα πλαίσια της καινοτόμου δράσης που υλοποιείται στο 8ο Δημοτικό Σχολείο Πύργου, στο Λαμπέτι, με τίτλο «Ανακυκλώνω με Ρομπότ στον Τόπο που γεννήθηκαν οι Ολυμπιακές Αξίες» και η οποία χρηματοδοτείται από το εκπαιδευτικό πρόγραμμα «Μαθαίνουμε Παρέα» του Κοινωφελούς Ιδρύματος Ιωάννη Σ. Λάτση, οι μαθητές όλων των τάξεων του σχολείου μας επισκέφθηκαν το Κέντρο Διαλογής Ανακυκλώσιμων Υλικών (ΚΔΑΥ), που βρίσκεται στην Πάτρα,  στο Κέντρο Ανακύκλωσης Δυτικής Ελλάδας, την Τετάρτη 17 Φεβρουαρίου,

KDAY PATRA
Οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να περιηγηθούν στις εγκαταστάσεις του ΚΔΑΥ και να ενημερωθούν για τη σπουδαιότητα της ανακύκλωσης, τις εγκαταστάσεις και τα μηχανήματα που υπάρχουν και τον τρόπο λειτουργίας του εργοστασίου.

Η ενημέρωση των μαθητών έγινε σε ειδικά διαμορφωμένη αίθουσα από τον υπεύθυνο μηχανικό του ΚΔΑΥ κ. Γ. Καραμαλή,  ο οποίος αναφέρθηκε αναλυτικά σε  όλα τα στάδια της διαδικασίας της διαλογής των ανακυκλώσιμων υλικών, επισήμανε τη σημασία της προσεκτικής διαλογής τους, παρείχε πληροφορίες που αφορούν τα υλικά  και τον βέλτιστο τρόπο διαχείρισής τους ενώ απάντησε και σε σχετικές ερωτήσεις που έκαναν οι μαθητές .

Οι μαθητές, έπειτα, ξεναγήθηκαν στους διαδρόμους φόρτωσης των υλικών και μεταφοράς τους στις «ταινίες» στην καμπίνα διαλογής, παρακολούθησαν τη διαδικασία της χειροκίνητης διαλογής, εντυπωσιάστηκαν από τις δεματοποιημένες μπάλες πλαστικού και χαρτιού και είχαν τη δυνατότητα  να δουν ολοκληρωμένο τα «ταξίδι»  των ανακυκλώσιμων υλικών από το σπίτι μας μέχρι τη διαλογή τους στα ΚΔΑΥ και τη συμπίεσή ή δεματοποίησή τους.